O FESTIVALU - VII CLASSIC FESTIVAL

E-MAIL:
CONTACT@PIOTRLEMPA.COM
Przejdź do treści

Menu główne:

VII DOBRODZIEŃ
CLASSIC
FESTIVAL


FESTIWAL ODBYWA SIĘ POD HONOROWYM PATRONATEM
MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO – ANDRZEJA BUŁY

Festiwal Muzyki Klasycznej na Ziemi Opolskiej 13-21.10.2018
dyrektor artystyczny – dr Piotr Lempa

Festiwal organizowany przy współudziale Urzędu Miejskiego w Dobrodzieniu,
Dobrodzieńskiego Ośrodka Kultury i Sportu,
Domu Kultury w Oleśnie, Domu Kultury w Ozimku
Muzeum Diecezjalnego w Opolu oraz Towarzystwa Społeczno Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim
W tym roku spotkamy się z naszą ulubioną publicznością już po raz ósmy. Ósmy raz pod szyldem DOBRODZIEN CLASSIC FESTIVAL, który daje możliwość obcowania z muzyką na terenie, gdzie jest to z różnych powodów utrudnione.

Tegoroczna edycja Festiwalu stworzy oś koncertową opartą na 4 miastach: Dobrodzieniu, Oleśnie. Ozimku oraz Opolu. Na koncertach w tych miastach zaprezentowany zostanie program obejmujący cały wachlarz muzycznych świetności od musicalu, przez operę i operetkę po piękne utwory sakralne z bogatego repertuaru kompozytorów kręgu twórczości niemieckiej.

Do udziału w koncertach zaproszeni zostali uznani, w Polsce i na świecie, artyści. Są to śpiewacy, muzycy oraz tancerze, którzy na co dzień występują w salach koncertowych i operowych Wiednia, Berlina, Londynu, Paryża czy Mediolanu. Jak co roku, będzie to wielkie święto muzyki tak w Dobrodzieniu jak i we wszystkich miastach, które odwiedzimy.

Koncertom w tym roku będzie towarzyszyć wernisaż malarstwa Roberta Żurmana, uznanego na świecie artysty malarza, którego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych klientów w Polsce, USA, Kanady, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwecji, Rosji, Grecji, Hiszpanii, Belgii, Holandii. Jedną z najgłośniejszych prac malarza jest „Sen Salome”:
• Wspominają o niej Ewangeliści: Mateusz i Marek. W ich tekstach jej postać przedstawia się neutralnie, nie jest nawet wyeksponowana. Ewangeliści ukazują ją jako narzędzie w ręku Herodiady, która zmysłową urodę swojej córki wykorzystuje dla zniewolenia Heroda i zmuszenia go do pozbycia się Jana Chrzciciela.
• Salome spełnia jedynie życzenia matki. Pomimo takiego jej przedstawienia, to właśnie Salome pobudza wyobraźnię i staje się bohaterką wielu dzieł (Apollinaire, Wilde, Flaubert, Moreau).

Jak co roku Festiwal został objęty honorowym patronatem przez Marszałka Województwa Opolskiego – Andrzeja Bułę.

To wszystko, jak i radość ze spotkania się z publicznością, która doskonale zna i ceni Festiwal, pozwala nam z niecierpliwością patrzeć na powakacyjny, festiwalowy czas.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego